Dieta dziecka często bywa wielką bolączką rodziców. Niestety mało kto zasięga porady u odpowiedniej osoby.
Boli Cię ząb – idziesz do dentysty. Szukasz porady w sprawie rozliczania firmy – udajesz się do księgowej. Masz wątpliwości dotyczące żywienia dziecka – przekopujesz internet, „męczysz” pediatrę w trakcie wizyty… Poradź się specjalisty. Dietetyk, czy żywieniowiec pracujący z dziećmi, po odpowiednim wywiadzie odpowie Ci na każde pytanie.
Lekarze pediatrzy muszą pochłonąć ogrom wiedzy, na temat leczenia dzieci. Rozpoznanie setek chorób, nazwy tysięcy leków, badania… Nie ma tu wiele czasu na żywienie, wprowadzanie pokarmów stałych do diety, karmienie piersią. Od tego są specjaliści, aktualizujący swoją wiedzę na bieżąco.
Zbyt często sama spotkałam się z poradą: proszę odstawić dziecko od piersi (miesięcznego wcześniaka o zgrozo), proszę nie karmić, bo pani pokarm go uczula. Dziecko przybiera za mało, za dużo, może ma pani za mało pokarmu, pani pokarm to już woda.
Lekarze są specjalistami w swojej dziedzinie. Jeżeli pediatra zobaczy drobny przykurcz u dziecka – odsyła je do rehabilitanta, niestety problemy żywieniowe nie są podstawą do kontaktu z dietetykiem dziecięcym. Z braku czasu dane o wzroście i wadze często nawet nie wprowadzane są dane na siatki centylowe, co jest kluczowe dla oceny rozwoju malucha w dłuższym czasie, zauważenia niepokojących sygnałów, czy wreszcie w profilaktyce otyłości i chorób dietozależnych. Już wkrótce opowiemy nieco więcej o nowych książeczkach zdrowia dziecka i zmianach w bilansach.
Dietetyk kojarzy Ci się z kaszą jaglaną przegryzaną brokułem i marchewką? Nic bardziej mylnego. Dobry dietetyk nie tylko pomoże dobrać produkty odpowiednie dla dziecka, ale też wspólnie ułożymy atrakcyjny jadłospis dla Twojego dziecka. Wspólnie z Tobą, bo najlepiej znasz swoją pociechę, masz swoje zwyczaje.
Pamiętaj – okres ciąży i pierwsze 2 lata życia to kluczowy okres dla dziecka, w którym odbywa się programowanie metaboliczne. Prawidłowa dieta dziecka pozwoli ograniczyć ryzyko tzw. chorób cywilizacyjnych w przyszłości: otyłość, cukrzyca typu II, choroby nadciśnieniowe… Również w dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe u dziecka, co wpływa na jego późniejsze wybory.
W pierwszych miesiącach, latach życia pojawiają się setki wątpliwości, również te dotyczące żywienia. Je za dużo, za mało, nic nie je, nie warzyw, je tylko Nutelle… Jeżeli pora posiłku kojarzy Ci się z płaczem, krzykiem, czasem Twoim, czasem dziecka i musisz się nieźle nastarać, by dziecko przełknęło choć trochę, a czasem i nieźle nabiegać, wiedz, że to powinna być sielanka. Uśmiechnij się! Siadamy do stołu 🙂
Bezpłatna porada dietetyka o tym jak powinna wyglądać dieta dziecka?
Jeżeli uważasz, że porada dietetyczna dla kobiety w ciąży i rodziców dzieci do 3-go roku życia powinna być refundowana przez NFZ poświęć kilka sekund i podpisz e-petycję na dole tej strony i zaznacz, że o akcji wiesz od Dylematów. Jesteśmy głodni zmian!
Zapraszamy również do kontaktu z nami.
1 Pingback