W miniony weekend miałam okazję bawić się w czekoladowe kulki mocy z Bliżej Przedszkolnymi dziećmi 🙂 Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały kolejne kroki do powstania kulek.
Miałam również swoich asystentów. O tak… lubię wyręczać się dziećmi, kiedy tylko jest to bezpieczne 😉 Nic ich tak nie cieszy, jak kiedy mogą mi pomóc, to dla dzieci wyróżnienie, ale też okazja do wykazania się.
Pomysł z warsztatem transmitowanym na żywo w sieci miał na celu pokazanie, jak wiele nauczyciel jest w stanie zrobić z dziećmi na zajęciach nawet sam. Miałam już zresztą przyjemność poznać placówki, gdzie jest to częsta praktyka. Są to najczęściej sałatki owocowe, warzywne, kolorowe szaszłyki. Może to być również świetny pomysł na świętowanie urodzin w przedszkolu.
Warsztaty dla dzieci – dlaczego warto?
Często zgłaszają się do mnie rodzice z zapytaniem, jak sobie radzić, kiedy dziecko nie chce jeść w przedszkolu. Jak przekonać dziecko do jedzenia w przedszkolu owsianki, zielonych zup i innych smakołyków, które nie koniecznie są rosołem? Rozmaite próby zachęcenia przy jedzeniu, zwykle kończą się fiaskiem 😊 Pierwszy krok to oswojenie z danym produktem – dzieci nie lubią tego, czego nie znają. Najchętniej poznają nowe rzeczy przez zabawę.
Dodatkowo zabawa w gotowanie niesie ze sobą mnóstwo korzyści:
- odkrywanie smaków, możliwość poznawania jedzenia w sprzyjających okolicznościach
- rozwój zdolności motorycznych: obieranie, krojenie, nakładanie, wycinanie, rolowanie…
- aż do rozwoju integracji sensorycznej. Jeśli zauważysz w grupie dziecko, które boi się dotknąć banana nie krytykuj – zrozum. To dziwne, obślizgłe jak ślimak! Może być obrzydliwe! Przełam lęk dziecka przed dotykaniem proponując nóż i widelec, a także mokrą chusteczkę pod ręką, na wypadek „wybrudzenia”. Nic nie przełamuje lęku lepiej niż zrozumienie i współpraca.
- poznawanie zapachów
- poznawanie skutków swoich działań: jeśli nacisnę za mocno rozgniotę, jeśli za delikatnie, nie widać efektu…
- przekonanie się do nowych smaków w wyniku oswojenia, zaprzyjaźnienia z danym produktem
Czekoladowe kulki mocy- przepis
- 1-1,5 szklanki płatków owsianych
- 3 łyżki siemienia lnianego
- 2 łyżki nasion słonecznika
- 1 łyżka nasion dyni
- 2-3 łyżeczki kakao
- 120 g daktyli bez pestek – ¾ szklanki
- dojrzały banan
- wiórki kokosowe/ amarantus ekspandowany do otoczenia
Daktyle namoczyć we wrzącej wodzie 15-20 minut. Odcedzić i zmiksować z obranym bananem. Dodać płatki owsiane, zmielone nasiona i kakao. Wymieszać. Uformować kulki. Otoczyć w wiórkach kokosowych lub innej posypce.
Przepis do pobrania: Czekoladowe kulki mocy
Warto dać dzieciom kawałek nieobranego banana. Nie każdy przedszkolak potrafi obrać banana.
Przepis ten można modyfikować na różne sposoby. W przypadku alergii na poszczególne składniki: kakao można zastąpić karobem, płatki owsiane kupić bezglutenowe itp.
Drodzy nauczyciele, macie ogromny wpływ na to jak jedzą dzieci 🙂 Pozytywne komentarze, edukacja (nie przy stole), pokazanie, zabawa to świetna zachęta do zdrowego jedzenia!
2 Pingback