To co często słyszymy, co dietetycy i nie tylko powtarzają jak mantrę – powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie, absolutne minimum dla dorosłego – 3 posiłki. Często zamienia się to w jedną, za to ogromną kolację wieczorem… Z niemowlęciem jest nieco inaczej. Zatem ile posiłków powinno jeść dziecko do 1 roku życia?
Do 6-go miesiąca zalecenia mówią o wyłącznym karmieniu piersią. Oznacza to, że mleko mamy (ewentualnie modyfikowane) jest dla niemowlaka w tym wieku wystarczające do zaspokojenia potrzeb na energię i na składniki odżywcze. Karmienie odbywa się na żądanie i częstotliwość karmień jest różna. Bywa, że dzieci chcą jeść często, latem, w trakcie upałów mogą jeść częściej i krócej, żeby się napić. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym również należy się wsłuchać w potrzeby dziecka, jednak przerwy pomiędzy karmieniami powinny wynieść minimum 1,5 godziny. Mleka modyfikowane są coraz lepiej opracowane, ale nigdy nie dościgną mleka mamy i jego zmiennego składu, szybkości trawienia.
Co dalej?
Ile posiłków dla niemowlaka 6-8 miesięcy?
Po 6-tym miesiącu, rozpoczynamy stopniowo rozszerzać dietę niemowlęcia. Dwa razy dziennie podajemy coś innego niż mleko z piersi, czyli posiłki uzupełniające. Wciąż karmimy na żądanie, a jednocześnie serwujemy dwa „posiłki”. Nie spodziewaj się, że dziecko wciągnie talerz ziemniaków z mięsem i surówką. Chodzi o to by skosztowało czegoś nowego. Pamiętaj, że mleko wciąż w największym stopniu spełnia jego zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Nie zastępuj piersi obiadkiem, a jedynie serwuj dodatkowo.
Jeśli już rozpoczniesz rozszerzanie diety, nie przerywaj. Zdarza się, że maluszek zje malutko, prawie nic, lub też w oczach mamy nic, a w oczach babci mniej niż nic 😉 Niemowlę musi zapoznać się z nowymi smakami (a odkrywa je nawet, kiedy marchewka jest rozmazana wokół ust), czy inną strukturą. W tym wieku nabywa już umiejętności gryzienia, ćwiczy ruch dziąseł, języka, ich współpracę przy rozdrabnianiu pokarmów, rozwijając cały aparat mowy. Serwuj, ale w żadnym wypadku nie zmuszaj do jedzenia. Podanie posiłku znaczy dać maluchowi możliwość złapania czegoś, zjedzenia.
Ważne, by już wtedy dziecko jadło w określonym miejscu – przy stoliku, czy na spacerze na ławce, w wózku. Ważne, by jadło na siedząco, a samo jedzenie dawało mu radość. Nie rozpraszamy uwagi dziecka telefonem, zabawką. To jedzenie ma być, co przyciąga jego uwagę.
Ile posiłków dla niemowlaka 9-12 miesięcy?
Jeśli karmisz piersią (a warto kontynuować), to wciąż na żądanie. Jednocześnie podajesz 3 posiłki uzupełniające, mogą się też pojawić 1-2 przekąski. Nie chrupek – zatykacz przy każdej możliwej okazji i soczek na popitkę. Taką przekąską jest dla nas później II śniadanie, czy podwieczorek.
Oznacza to, że powoli dążymy do równomiernego rozłożenia posiłków na mniej więcej 5 dziennie. Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym powinno otrzymywać 5 posiłków dziennie, w tym 3 posiłki mleczne.
Pamiętaj, by nie karmić co chwila. Nie zjadło teraz, próbujemy za 10 minut, za 15 minut… zamęczamy dziecko jedzeniem. Maluszek nie powinien jeść non stop. Regularne jedzenie daje dziecku poczucie stabilizacji, pewności.
asia | amelushka
Ja przez długi czas karmiłam piersią, więc posiłki były na żądanie. Określone pory posiłków zaczęłam wprowadzać dopiero gdy córeczka zaczęła jeść pokarmy stałe.
Karolina
Cieszę się, że z Heniem poszło tak gładko – jadł chętnie, nie miał z tym żadnych problemów, kosztował w sumie wszystko, co mu podsunęłam. Fajny z niego dzieciak wtedy był, zabawne jest to cale rozszerzanie diety 😛 Dzisiaj już duży chłop, własnie chyba rezygnuje z mleka, nawet na noc nie chce już tknąć butelki
Rock n Rollowy Autyzm Tata
Są dzisci które wisiałyby na cycku non stop. Są rodzice którzy chcą dzieciom wcześnie już podawać jedzenie stałe. Dobry wpis. Będę zaglądał