Zastój pokarmu, czyli dolegliwości karmiących mam.
Karmienie piersią to prawdziwy cud natury. To, że po urodzeniu dziecka (a nawet już chwilę wcześniej) Twoje piersi zaczynają produkować pokarm dla niego idealny – wciąż traktuję jak cud 🙂
Bez wątpienia, jeśli karmisz piersią przeżywasz cudowne chwile, pełne miłości, bliskości… ale nie oszukujmy się. Nie zawsze jest kolorowo. Jednym z problemów, jaki może spotkać karmiącą mamę jest zastój pokarmu.
Najczęściej pojawia się po nawale pokarmu, lub gdy wystąpi dłuższa przerwa pomiędzy karmieniami. Niewłaściwie dobrany biustonosz, uciskający piersi, może sprzyjać powstawaniu zastoju. Nietrudno zauważyć, że coś jest nie tak. Pierś staje się nabrzmiała, można wyczuć twardszy „guzek”, pojawia się ból. Niekiedy miejsce jest zaczerwienione, ciepłe.
Co robić, by dolegliwości szybko minęły?
- Zachowaj spokój. To się zdarza i wcale nie musi doprowadzić do stanów zapalnych.
- Przed karmieniem zrób sobie ciepły prysznic (pomoże również się zrelaksować), lub przyłóż ciepły kompres.
- Przystaw dziecko o ile to możliwe. Żaden laktator nie ssie tak efektywnie jak bobas 🙂
- Jeżeli dziecko nie jest głodne (na przykład gdy pod Twoją nieobecność zostało nakarmione butelką) zachęć je do współpracy. Nawet gdy nie opróżni piersi, pomoże przetkać kanalik, wtedy możesz pomóc sobie laktatorem.
- Ważna jest pozycja przy karmieniu. Najlepiej przystawić dziecko tak, by jego dolna warga znalazła się od strony bolesnego stwardnienia. Dziecko „masując” pierś ułatwia wypływ mleka z zatkanego kanalika. Jeżeli wyczuwasz stwardnienie od strony pachy, korzystna będzie pozycja spod pachy. Jeżeli po stronie wewnętrznej, dziecko powinno być ułożone na naszych nogach, tradycyjnie.
- Jeżeli nie masz możliwości współpracy z dzieckiem, użyj laktatora, po wcześniejszym ciepłym prysznicu, lub przyłożeniu kompresu.
- Możesz delikatnie głaskać pierś, dosłownie bardzo delikatnie głaskać pod prysznicem, oraz w trakcie karmienia. Nie uciskaj piersi.
- Sprawdź, czy masz dobrze dobrany biustonosz, nie powinien uciskać piersi.
- Po karmieniu możesz przyłożyć sobie zmiażdżony (jak przy ubijaniu kotleta) liść kapusty. Pomaga to zmniejszyć obrzęk.
Potrzebujesz rady, skontaktuj się z nami!
Odpowiedz