Miał być post o plastikowych opakowaniach.. ale małolat postanowił się przeziębić, więc będzie o żywieniu w chorobie, bo jadłospis przy przeziębieniu ma duże znaczenie.
Na początku ustalmy fakty…
Wbrew męskiej propagandzie:
- katar nie jest śmiertelną chorobą przenoszoną drogą kropelkową,
- rokowania nastrajają optymistycznie i istnieje realna szansa na całkowity powrót do zdrowia 🙂
Przeziębienie to infekcja wirusowa, a jego nieprzyjemne objawy są wynikiem walki naszego organizmu z nieproszonym gościem.
Po zwalczeniu infekcji nasz układ immunologiczny wytwarza przeciwciała, żeby skuteczniej chronić się w przypadku powtórnego spotkania z danym wirusem
Problem tkwi w tym, że rodzajów takich katarowych mikrusów jest ponad 200, dlatego walka z przeziębieniem stanowi niejako prozę matczynego życia 🙂
Skoro katar zmusza nasz organizm do wzmożonej pracy to i żywienie w tym okresie powinno być specjalne.
Oto kilka porad jak zaplanować jadłospis, kiedy wasz dom przeistacza się w szpital polowy.
- Przede wszystkim lekko
Bigos czy kotlety schabowe to nie najlepszy pomysł na obiad w czasie choroby. Ciężkostrawne i długozalegające potrawy wymagają żmudnego trawienia, a przez to energia, która powinna być wydatkowana na walkę z patogenami zostaje zużyta na pracę zapchanego przewodu pokarmowego.
Wasze wnętrzności z uśmiechem przyjmą za to potrawy gotowane w wodzie, na parze czy duszone.
Zasada lekkości tyczy się również ilości i wielkości spożywanych posiłków. Wodnista wydzielina wyciekająca z nosa skutecznie odbiera apetyt, więc zaufajmy latorośli w kwestii rozmiaru porcji i nie nalegajmy na zjedzenie trzeciej dokładki rosołu.
- Grunt to nawodnienie
Skoro przeziębienie wywołują wirusy, które uszkadzają błonę śluzową dróg oddechowych to warto zadbać o jej sprawnie działającą funkcję ochronną, a ta ma miejsce tylko przy odpowiednim nawodnieniu. Zapobiegać odwodnieniu można poprzez podawanie wody, herbaty czy niesłodzonych soków.
- Cukier bakterie krzepi
Dzięki temu, że bakterie i grzyby wyróżniają się zawartością specyficznych cukrów na swojej powierzchni (mannoza i fruktoza), ludzki organizm może łatwo je namierzyć i zwalczyć zakażenie. Jednak przy wysokim stężeniu glukozy we krwi, komórki układu odpornościowego „zapychają” się wspomnianą glukozą i nie są w stanie wykryć faktycznego zagrożenia.
I choć trudno się powtrzymać od pocieszania choruszka czekoladowymi łakociami, dla dobra przeziębionego malucha (ze spojrzeniem zbitego szczeniaczka) ograniczmy w diecie sklepowe słodkości .
- Zdrowo i kolorowo
Skoro chęci do jedzenia marne to nic tak nie uatrakcyjni posiłku, jak kolorowe warzywa i owoce.
Zawarte w nich witaminy, składniki mineralne oraz kwasy organiczne pomogą łagodniej przejść przez okres chorobowy (stosować także u matki 🙂 )
(Coś spoza dietetycznych wskazówek)
- Śpij, kochanie
To właśnie podczas snu organizm nabiera sił, dzięki czemu szybciej zwalcza infekcje.
Zbyt mała ilość czy jakość nocnego wypoczynku może w tym trudnym okresie wpłynąć na czas trwania infekcji oraz wydłużenie okresu rekonwalescencji. Najbardziej regeneracyjne właściwości ma spokojny, odpowiednio długi, a przede wszystkim (słowo klucz) nieprzerwany sen.
Dlatego nie budź matko/ojcze dzieci, jak Ci życie miłe 🙂
- Bądź optymistą!
W naszym domu panuje zasada, w myśl której, na bolące plecy pomoże tylko uderzenie w kostkę. Właściwie to regule tej hołduje wyłącznie małżon… ściślej to ma ona zastosowanie tylko podczas moich comiesięcznych bólów krzyżowych 🙂 )
Niemniej chodzi o to, żeby poprzez swoje pesymistyczne nastawienie nie prowokować wydzielania hormonów , które zwiększają stres, a tym samym marnotrawią energię potrzebną do regeneracji organizmu. Nawet dzień spędzony z chorym maluchem w domu powinien obfitować w ciekawe aktywności, które poprawią humor naszego smyka.
Jak wyglądał nasz jadłospis przy przeziębieniu ?
Śniadanie: Kasza jaglana z cynamonem i jabłkami
II Śniadanie: Koktajl na bazie kefiru z malinami
Obiad: Zupa krem z pieczonej dyni z marchewką i serem
Podwieczorek: Kilka pomidorków koktajlowych
Kolacja: Kasza kus kus z musem buraczkowo-twarogowym
Odpowiedz